OBİLİÇ

Bölge ve Nüfus

Mİtrovica yolu üzerinde Priştina’nın kuzey batısında yer almaktadır. 1989 yılında kurulmuştur.  Bir merkez ve 19 köyden oluşmaktadır. Yol durumu genel olarak iyi ve sürekli gelişmekte. Bazı küçük köyler henüz su altyapısından tam olarak faydalanamamakta. Kanalizasyon sorunu da aynı şekilde bölgede baş göstermekte. Bölgedeki nüfus tahmini olarak 30.000 kişi olarak belirtilmektedir.

Siyasi Yapı

Yasama

2007 seçimleriyle seçilmiş, 21 kişiden oluşan bir meclis ile yönetilmektedir. PDK partisi 7 sandalye yönetimin başında bulunsa da tek başına karar verebilecek çoğunluğa sahip değildir.

Yürütme

Başkan Rexhep Kelani 2007 seçimlerinin ikinci aşamasında LDK partisinden seçilerek yönetimin başına gelmiştir. 5 müdürlük ve bir azınlık ofisi bölge yönetiminde rol oynamaktadır.

Yargı

Bölge Priştina mahkemesine bağlı bulunmaktadır.

Güvenlik

Bölgede 1 Kosova polis karakolu bulunmaktadır. Bölge Slovak KFOR tarafından korunmaktadır.

Ekonomi

 Kosova Enerji Kurumu’na ait 2 enerji santrali ve proje aşamasında olan 3. Santral bölgedeki en büyük işveren konumunda.  Bölgedeki endüstrinin yanında tarım da oldukça gelişmiş durumdadır.

Kamu Hizmetleri

Sağlık

Bölgedeki aile sağlık merkezi bütün halka hizmet vermesine karşın Sırplar genelde Babin ve Plemetina’daki sağlık merkezlerini kullanmaktalar.

Eğitim

Bölgedeki okullar etnik olarak ayrılmış durumdadır. Arnavut ve Sırp asıllı öğrenciler farklı zamanlarda aynı okulları kullanmaktalar. Bölgede 9 ilkokul ve 1 ortaokul bulunmakta. Toplam öğrenci sayısı ise 5.512 olarak tespit edilmiştir.