YAKOVA

Coğrafi Konum

Yakova Beledıyesı Kosova’nın güney batısına uzanmaktadır. Yüzeyi 521 km2 dir. 84 köy yakova belediyesine bağlıdır. Deniz yüksekliği 365 m dir. Bu Kosova’nın merkezi ve Arnavutluğunun ortasıyla stratejik bir pozisyondur. İpek. Prizren. Priştine ve Arnavutlukla sınırlıdır.

Tarih

Yakova beledıyesı  XV y.y. sonlarında ve XVI y.y. başlarında Hadum camiinin inşaatına başlamasıyla oluşturulmuştur. Bu din evi Hadun ağa adıyla bilinen Bizeban Sylejman Efendi tarafından inşa edilmiştir. Camii nin inşaatı yaklaşık 20 yıl sürmiştür. Yakova bölgesinde  ilir, roma, ve Bizans imaratorluğu geçmiştir.

Nüfus

Yakova belediyesi nufus hakında şuanda keisn bir bilgi yoktur. Ancak 2000lerde UNMIK’in yaptığı araştırmalara göre  Yakova nüfusu 150.000 dir. % 95 ini Arnavut kesim oluşturmaktadır % 4 mısırlılar  60 cıvarında Boşnak bulunmaktadır  Azınlık olarak 1999 önce nüfus %2 sini Sırplar oluşturmaktaydı. Yakovanın yüzey ölçümü 586 km2 ve toplam 84 köyden oluşmaktadır.

Ekonomi

Ekonomi açısından Yakova belediyesi gelişmiş değildir. Sadece özel iş merkezleri ekonominin gelişimine katkı sağlamaktadır.

Özel Sektör: Yakova belediyesinde 3700 kayıtlı iş merkezi vardır. Ancak bunların 1700 ‘ü aktiftir. Bu iş yerleri başlıca şunlardır. Kiremit fabrikası, odun işleme fabrikası,  elektro motor fabrikası v.s.
Belediyenin Özellikleri: Belkediyenin öncelikleri açısından çeşitli planlar vardır. Belediye gelecekte bir kac projeye yatırım yapacaktır. Morina köyünde hidrosantral gibi..

Turizm

Yakova rölyefi mükemmel alanlarla kaplıdır. Ancak Turizm altyapı eksikliği hissedilir. Erenik nehri, Radoniç  gölü ile sarılı olan Yakova doğal zenginlikleri içinde barındırır

Turistik Bölgeler

Yakova  ziyaret edilecek olursa  Radoniç Gölü, Çabrati ve Shkuza’ yı ziyaret  etmemek olmaz.

Eğitim

Yakovada Eğitim sistemi ilkokul ve ortaokul kadardır. Eğiitim fakültesi  eğitim vermektedir. 4’ü köylerde  5’i şehirde olmak üzere 9 lise eğitim vermektedir.Eğitim gören lise öğrencileri  sayıs 5197 iken ilk okul öğrencisi 18.860 tır.

Yakova Belediyesinde bir anaokulu vardır. Ve 6 ayrı bölgede de eğitim vermektedir. Anaokulu öğrenci sayısı 198 dir .Yakova belediyesinde lisede 260, ilkokulda 956, ve anaokulunda 52 öğretmen eğitim vermektedir.  

Sağlık

Yakova belediyesinde sağlık hizmetleri veren Rejonal sağlık merkezi vardır.Bunun dışında 10 sağlık merkezi hizmet vermektedir. 16 acil de vardır.370 sağlık personeli hizmet vermektedir.

Kültür

Yakova belediyesinde yeterli kadar kültürel kurumlar vardır. Profesyonel tiyatro, arşiv, rajonal mize, kütüphane, kültür merkezi ve tarihi kültür miraslar koruma organizasyonu gibi tarihi yerler vardır.