ELEZHAN

Coğrafi Konum

Elezhan belediyesinin nüfusu 10000 kişi,yüz ölçümü de 82.9 km2 dir.Nüfusun çoğunluğunu Arnavut, az bir kısmını ise Boşnaklar oluşturmaktadır. Elezhan Kosova-Makedonya hudut kapısının Kosova Cumhuriyeti tarafındaki yerleşkedir. Elezhan, sınır kapısının hemen yanındadır.

Ekonomi

Elezhan belediyesinin ekonomisine en büyük katkıda bulunan başlıca 3 büyük kuruluş 1989 da özelleşen ”SharrÇimentorja ”, Kosovaplast” ve “Salonit” işletmeleridir “. ‘SharrÇimentorja’ çimento fabrikasında 770 çalışan, “Salonit” işletmesinde 280 çalışan, ”Kosovaplast” ta ise 100 çalışan bulunmaktadır.Bunun dışında bölgede bazı küçük işletmeler, kafe-restaurantlar bulunmaktadır.Halkın büyük bir çoğunluğuda tarımla uğraşmaktadır

 

Altyapı


Elezhan belediyesi altyapısı özellikle savaş sırasında zarar görmüş ve eskimiş durumdaydı.Avrupa Ajansı tarafından desteklenen 200.000 euroluk bir proje ile 2009 yılında yenilenmiştir.

 

Sağlık

 

Elezan belediyesinde bir sağlık merkezi ve görev alan 6 doktor bulunmaktadır.

 

 

Eğitim

 

Elezhan belediyesinde 3 ilk okul bulunmaktadır,toplam 1673 öğrenci öğrenim görmektedir,ayrıca bölgede bulunan 1 ortaokulda 416 öğrenci öğrenim görmektedir.