KAMENİÇA

Bölge ve Nüfus

Kamenica bölgenin en doğusunda, sınır bölgesinde bulunmaktadır.  523 km kare’lik alanda bir kasaba ve 76 köye sahiptir. Yollar genele olarak kötü durumdadır. Tahmini nüfus 63.000 kişi civarında olup bunun %82’si Kosovalı Arnavutlardan, %17’si Kosovalı Sırplardan oluşmaktadır.

İdari Yapı

Yasama

Belediye meclisi Kasım 2007’de seçilmiş, 9’u bayandan oluşan 31 kişilik topluluktan oluşmaktadır. Kurulda hiç Kosovalı Sırp bulunmaması Sırplar tarafından boykot edilmiştir ancak 2009’da belediye meclisi topluluklar için temsilciler ve meclis gözlemcileri seçilmesini kabul etmiştir.

Yürütme

Yürütmede görevli olarak belediye başkanı Begzad Sinani, başkan yardımcısı Gradimir Mikić ve Bajram Dërmaku, yönetim ve personel başkanı, beş yönetici ve 198 belediye personeli mevcuttur. Rexhep Vranja belediye meclis başkanı olarak görev sürdürmektedir.

Yargı

İki yargıçlı belediye mahkemesi ve bir yargıçlı suç mahkemesi bölgede yer almaktadır.

Güvenlik

Bölgedeki polis departmanı 22’si bayan toplam 133 kişiden oluşan bir ekiple bölgede güvenliği sağlamaktadır.  Bunların içinde 101 Kosovalı Arnavut,  30 Kosovalı Sırp, bir Kosovalı Türk ve bir Kosovalı Romalı mevcuttur.

Ekonomi

Toplumsal iktisadi teşebbüslerin çoğu artık işlevsel değildir ve bir ksımı özeleştirme süreci içerisindedir. 2003 yılında tuğla fabrikası üretime başlayarak 76 kişiye istihdam imkanı sağlamıştır.

Kamu Hizmetleri

Sağlık

Merkezde bulunan aile sağlık merkezi ilk yardım ve genel sağlık hizmetleri sunmaktadır. Bunun yanında köylerde bulunan dört sağlık ocağı mevcuttur. Yolların kötü durumda olması ulaşımda sağlık bakımından da sorunlar yaratmaktadır ancak ulaştırma bakanlığınca bu sorun gündeme alınmış durumdadır.

Eğitim

Bölgede 19 ilkokul, 4 ortaokul ve 2 lise olmak üzere 25 okul bulunmaktadır.  Bunların yanında 3 adet anaokulu bulunmaktadır.